Наукова робота

Колектив кафедри словацької філології працює над комплексною науковою темою «Проблеми сучасної славістики», співпрацюючи з науковцями Києва, Львова, Братислави, Пряшева, Кошиць та Банської Бистриці у галузі контрастивної лінгвістики, лексикографії, ономастики, українсько-словацьких взаємин в галузі літератури. Партнерство з Мовно-інформаційним фондом НАН України спонукало нас до розпочати роботу над великим словацько-українським словником.

Науковці кафедри проводять дослідження в галузі словацько-української, чесько-української контрастивної лінгвістики, слов'янської ономастики, словацької та чеської лексикології, проблем теорії та практики перекладу, словотвору словацької мови, порівняльного слов’янського літературознавства;  колектив кафедри укладає великий словацько-український словник.
У 2001 р. кафедрою започатковано видання збірника наукових праць «Studia Slovakistica». У цьому ж таки році доцент кафедри Т.В. Ліхтей заснувала двомовну літературну серію «Між Карпатами і Татрами». Нині вже вийшло 37 випусків.

Наукова продукція викладачів кафедри представлена доповідями на вітчизняних та міжнародних наукових конференціях, підручниками, навчальними посібниками, методичними посібниками, науковими публікаціями в індексованих, закордонних та фахових виданнях.

Кафедра словацької філології є організатором міжнародних наукових конференцій та форумів:

• «Лексикографічні параметри українсько-словацького словника юридичної термінології» (2005),
  • «Віртуальний інститут словакістики» (2006),
  • «Словацька мова – ключ від шенгенської брами» (2008),
  • «Словаччина – Україна: елімінація мовних бар’єрів» (2010),
  • «Ужгородська словакістика: шлях до національної ідентичності» (2012),
  • «Ужгородська словакістика: мовна лабораторія» (2012),
  • «Словакістика в Україні» (2014),
  • науковий семінар до 200-річчя з дня народження Людовита Штура (2015),
  • «Словацька мова і література у дзеркалі перекладу» (2016),
  • «Мови національних меншин в українсько-словацькому прикордонному регіоні» (2016),
  • «Через комунікацію до процвітання словацько-українського прикордонного регіону» (2017),
  • «Сучасна славістика в Україні та Європі» (2019),
  • «Перетин мов та літератур: славістичний вимір» (2022).

Наукова співпраця

Колектив співпрацює з кафедрами слов’янської філології Львівського національного університету імені Івана Франка та Київського національного університету імені Тараса Шевченка, з відділом ономастики Інституту української мови НАНУ та Інститутом мовознавства імені О.О. Потебні НАНУ, з мовним інформаційним фондом НАНУ, з Інститутом словакістики та медіальних студій філософського факультету Пряшівського університету, з кафедрою слов’янських мов Університету імені Матєя Бела в м. Банська Бистриця (СР), з Літньою школою SAS при Братиславському університеті імені Коменського, Національною бібліотекою іноземної літератури (Будапешт, Угорщина), Слов’янським інститутом Академії наук ЧР, Університетом ім. Палацького в Оломоуці (ЧР), Літньою школою журналістики (край Височина, Чеська Республіка), Мовною школою ім. Наталії Горбаневської (Прага, ЧР).